loading

2019 Web Design Trends

16-10-2018 11:06    267

Web tasarım trendleri üzerinde güncel kalmak web sitenizin başarısı için çok önemlidir.Görseller, algoritma güncellemeleri ve en iyi uygulamalarla popülaritesi açısından her on iki ayda bir çok şey değişir.Bugün şık ve modern görünen bir web sitesi, sadece birkaç ay içinde modası geçmiş ve sevimsiz görünebilir. Bu nedenle, web sitenizi tasarlarken sektördeki bir trend ve geçmekte olan bir moda arasındaki farkı bilmek çok önemlidir - tasarımınızın birkaç yıl boyunca harika görünmesini ve Geocities mesaj panosunu anımsatan 1996'dan emin olmanızı istersiniz.

2019, kullanıcı deneyimi ile ilgili her şeyle ilgili olacak: web tasarım trendleri hız ve mobil tasarım, asimetrik düzenler, sürükleyici video arka planlar ve daha fazlası ile göz alıcı basit tasarımlara öncelik verecek.

hız
Potansiyel bir müşteriyle iyi bir izlenim edinmenin ne kadar zaman olduğunu düşünüyorsunuz? Onlarla çevrimiçi etkileşimde bulunmaktan bahsediyorsanız, üç saniyeden daha kısa bir süreniz var .


İnsanlar uçucu ve sabırsız olma eğilimindedir. İnternet gerçekten insan doğasını gözlemleyen bir uzaylı komplo ise, onların uzaylı çalışmaları beklemeyi sevmediğimizi gösterir. Akamai ve Gomez.com tarafından yapılan çalışmalarda, kullanıcıların% 50'si bir siteyi tıkladıklarında, iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesi ve yüklenecek üç veya daha fazla saniye sürmesi halinde bir siteyi terk etmelerini beklemektedir.

Gördüğünüz gibi, güzel bir site güzel bir sitedir, ancak eğer tasarım o kadar ağır bir veri yüklemesi gerektiriyorsa, çok fazla zaman harcayacağınız zaman, sitenize bakmak için etrafta dolaşan kimse olmadığından dolayı gelirinizi kaybedebilirsiniz. Daha da kötüsü, Temmuz 2018'de yürürlüğe giren Google Hız Güncellemesi ile Google, diğer sitelere göre daha hızlı yüklenen sitelerin sıralamasını önceliklendirmeye başladı ve diğer arama motorlarının yakında takip edilmesi olası.

Tüm bunların anlamı, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesi gerektiğinden, web tasarımının tasarım sürecinde hıza öncelik vermesidir. Web tasarımcıları, çalışmalarını hem iyi görünecek hem de iyi sıralayabilecek bir şeye dönüştürmek için geliştiriciye güvenemezler - hızın bir tasarım parametresi olması gerekir.

Devasa fotoğraflar, sıkıştırılmamış videolar ve şişkin Javascript günleri bitti. Büyük resimler ve videolar web tasarımından kaldırılmasa da, 2019'da yükleme sürelerini yavaşlatmayacak şekilde dahil edilecekler.

Düz tasarım
2017 yılında tasarımcılar ve geliştiriciler, daha iyi bir mobil performans için temiz ve basit web siteleri oluşturmaya başladı. O zamandan beri, mobil aramaların sayısı artmaya devam etti ve web siteleri için mobil ilk tasarım artık sadece bir seçenek değil, bir gereklilik. Görüntülü ağır web siteleri, daha önce tartıştığımız gibi, yavaş bir şekilde yükleniyor ve mobil kullanıcıları hayal kırıklığına uğratıyor.

Temiz, minimalist tasarımlar veya düz tasarımlar, hızlı yükleme ile karakterizedir ve şu anda iki önemli nedenden dolayı modaya uygun ve caziptir. İlk olarak, hem mobil kullanıcılar hem de masaüstü tarayıcıları hızlı yükleme web sitelerini deneyebilir. İkincisi, yüksek SEO değeri tutabilirler. Düz tasarım, bir sitenin arama motorlarının ihtiyaç duyduğu hız gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olur. Bu nedenle düz tasarım popüler olmaya başladı ve 2019'a moda olmaya devam edecek.

Düz tasarım, her şeyin iki boyuta indirgenmiş olduğu anlamına gelmez - her şey minimalizm ve kullanılabilirlik ile ilgilidir. Karmaşıklıktan kurtulmak ve web sitenizin önemli kısımlarına odaklanan bir tasarım estetiğidir. Parlak renkler, temiz ve net kenarlar ve birçok açık alandan yararlanan düz tasarım, dikkati dağıtan ve yavaş yüklenen yüksek çözünürlüklü görüntü tabanlı tasarımlardan ferahlatıcı bir değişikliktir.

Minimalist olmasına rağmen, bu düz tasarımın sıkıcı olduğu anlamına gelmez. Basit görüntüler ve sans-serif yazı tipleri ile parlak renkler ve illüstrasyonlara zıtlık veren, düz tasarımın parçalarının toplamı göz alıcı ve ilgi çekici olan mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak için bir araya geliyor.

Düz tasarım büyüleyici olacak resimlere dayanmadığından, bir kullanıcı sayfaya gittiğinde yüklenecek fazla miktarda ekstra veri yoktur. Bu, web sitesi sahipleri için iki harika şey anlamına gelir: Birincisi, müşteriler ve müşteriler, mobilde veya başka bir yerde geziniyorlarsa olsunlar, web sitesinde keyifli ve hızlı yükleme deneyimine sahip olacaklardır. İkincisi, bu veri-ışık, hızlı yükleme tasarımları sayfa hızını ve optimizasyonu çok daha hızlı bir hale getiriyor - bu da Google, Bing ve diğer her arama motoruna çok cazip geliyor. Hız bölümünde tartıştığımız gibi, daha hızlı yükleme süreleri, sitenizin daha iyi sıralamaya sahip olduğu anlamına gelir ve ilgi çekici bir tasarımla kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalmaya ve dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksektir.

Önce Mobil
Hız, Google’ın web sitelerini ölçmek için kullandığı tek yönetici değildir. 2015 yılında, mobil aramalar genel olarak masaüstü aramalarını üstlenmiş, mobil arama dünya çapında en yüksek arama formunu oluşturmuştur. Buna uygun olarak, Google ilk olarak hangi siteleri endekslediğini değiştirdi. Artık mobil sitelere, mobil uyumlu olmayan siteler üzerinden öncelik tanıyorlar.

Mobil sitelerin masaüstü sitelerinden öncelikli olarak ele alınmasıyla, mobil ilk tasarımın bir trend haline gelmesi şaşırtıcı değildir. Mobil ilk web tasarımı, web sitelerinin temel olarak tasarlanma şeklini değiştirmekle ilgilidir. Standart olarak, bir sitenin yalnızca bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar için tasarlanacağı ve mobil uyumlu veya mobil uyumlu bir tasarımın da eklenebileceği standarttı. Mobil ilk tasarım tam tersini yapar: bir masaüstü kullanıcısı için de çalışacak bir sürüm oluşturmadan önce sitenin mobil kullanıcı için tasarlanmasıyla başlar.

Yine, mobil ilk tasarıma doğru bu itme sadece sıralama faktörlerine veya SEO'ya dayanmamaktadır. Görsel sonuç, kullanıcının deneyimini, muhtemelen büyük olasılıkla arayacakları cihazdaki web sitesiyle geliştirecek bir şeydir. Bu tasarım trendi, mobil kullanıcıların ihtiyaç duyduğu talebi karşılamakta ve uzunca bir süre için trend olmaya devam edecektir.

Kırık Izgara / Asimetrik Layouts
2019'da, web tasarımı eğilimleri, kutunun dışında ya da ızgara dışında düşünmekle ilgilidir. Kırık ızgara ve asimetrik tasarımlar, web tasarım endüstrisinde büyük bir iz bırakıyor. Birçok web tasarımcısından düz, hızlı ve minimalist tasarıma rağmen, kırık düzenlerin yeni, çarpıcı görüntüsünü savunan büyük bir tasarım grubu da var.


Kırık ızgaralar veya asimetrik düzenler hakkında konuştuğumuzda, bu, web sayfalarından gazetelere, basılı ve açık reklamlara kadar her türlü düzende onlarca yıldır kullanılan ızgara sistemine atıfta bulunuyor. Bir ızgara sistemi, bir tasarımcının, içinde bulundukları ortama içerik, görüntüler, başlıklar, kopyalama, harekete geçirici mesajlar eklediklerinde, genel olarak bakım yaparken, alt yapıdaki ızgara yapısını koruyarak, hizalamayı ve tutarlılığı kolayca sağlamasına yardımcı olur. simetri de.

Tarihsel olarak, bir ızgara kullanmamak ya da “onu kanatlamak”, kullanıcının sayfanın en önemli parçalarına odaklanmasını engelleyen, özensiz ya da dikkati çeken tasarımlar denen şeyle sonuçlandı. Bununla birlikte, asimetri ve kırık ızgaralar daha fazla popülerlik kazanıyor, muhtemelen diğer web sitesi tasarımları gibi görünmemek için bir yol bulurken, aynı zamanda dikkat dağıtıcı veya özensiz değil.

Tasarımcılar bunu, ızgara modelini dikkatlice ve düşünceli bir şekilde kırarak ve planlanan asimetri ile hiyerarşiyi kurarak başarırlar. Sıra dışı yerleşimlerin kullanımı, farklı renkler ve dokularla katman oluşturma, düzensiz kalıpları tekrar etme, beyaz alan kullanımı ve tipografinin yaratıcı kullanımı, normalde grid tabanlı düzenlerde bulunmayan bir derinlik hissi yaratır.

Bu tasarımlar dikkat çekicidir, kullanıcılarla bağlantı kurmaya ve bunları web sitesinin en önemli parçalarına yönlendirmeye yardımcı olur, ancak yerleşik tasarım modellerinden dolayı değildir. Bunun yerine, görsel hiyerarşinin yaratıcı kullanımı gözü nereye bakacağına yönlendirir. Tasarımcı, renklerin, şekillerin, dokuların, türün ve dinamik görüntülerin etkileyici kullanımını kullanarak, kullanıcının dikkatini kullanıcıların istediği içeriğe veya CTA'lara yönelik yeni ve ilgi çekici bir şekilde yönlendirebilir.

Şekiller
Düz tasarımın minimalizmi ile kırık kafesin kontrollü kaosu arasındaki orta zemin eğilimi, geometrik şekillerin eğilimindedir. Bunun basit, Ortaokulda üçgenler, altıgenler ve daireler gibi öğrendiğiniz öklid geometrik şekillere atıfta bulunduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle haklısınız demektir.


Şekiller, bir tasarıma ne kadar kolay entegre edilebildiklerinden dolayı düz ve kırık ızgara arasındaki boşluğu doldurabilir. Parlak renklere sahip basit geometrik şekiller, ilginç kenarlar oluşturabilir ve yine de çekerken hızlıca yüklenebilir. Fotoğrafı ve türü ile şekilleri kompostlayan veya tekrarlayan desenler oluşturmak için şekilleri kullanan tasarımlar, kırık ızgara veya asimetrik düzenlerde bulunan dinamizm ve derinliğe neden olabilir.

Bu çok yönlülük, şekillerin 2019'da neden bir trend haline geldiğinin önemli bir parçasıdır. Geometrinin altta yatan matematiği, görseller asimetri içerebilse bile bir web sitesinde bir denge duygusu oluşturmaya yardımcı olur. Çoğu zaman, geometrik şekiller kolayca birbirine kolayca veya kolayca oturur, hızlı bir şekilde organizasyon veya hiyerarşi oluşturur.

Şekiller, insanların her biri ile doğal olarak ilişki kurduğu düşünceler ve duygular olduğu için renkler gibidir. Dikdörtgenler kararlılığı temsil eder, daireler birer birliktir ve üçgenler ve eşkenar dörtgenler dinamiktir. Belirli şekillerin veya şekil kombinasyonlarının yaratıcı kullanımı, web sitenizin ziyaretçilerinin hissetmesini istediğiniz duyguları veya duyguları kalıplamak için kullanılabilir.

Önemli ölçüde veya dikkat çekici şekilde kullanılabilirler - sadece markanızın estetiğine bağlıdır. Şekiller, görsel hiyerarşi oluşturmanıza ve sitenizin geleneksel bir ızgara tasarımından vazgeçtiğinde bile, ziyaretçilerinizin fark etmesini istediğiniz sayfa bölümlerine dikkat çekmenize yardımcı olur. Bu yüzden 2019'da web tasarımında geometrik şekiller görmeye devam edeceğiz.

Tek Sayfa Tasarımı
Hız ve minimalizm 2019'da web tasarımından söz ederken tekrar tekrar ortaya çıkan trendlerdir. Bu, aynı zamanda pageless tasarım olarak da bilinen tek sayfa tasarımının da 2019 web tasarım trendine dönüşmesinin en önemli nedenidir. Tek sayfa tasarımı çok açıklayıcı bir başlıktır - hepsi bir seri hiyerarşi altında düzenlenmiş çok sayıda hizmet sayfası veya blog makalesi yerine yalnızca bir sayfaya sahip web sitelerini ifade eder.

Geleneksel bir SEO dijital pazarlama bakış açısından, bu muhtemelen bir hata gibi görünecektir - sayfalar ve normalde sahip olduğunuz içerik olmadan belirli anahtar kelimeler için sıralamak için çok daha zor olacak, ya da diğer gelişmiş SEO başarmak kolay olurdu teknikleri. Evet, pageless tasarımında belirli SEO taktiklerini kullanmak zor olsa da, bu durumun eksileri düşmeye başlıyor.

Hız ve düz tasarımda tartışıldığı gibi, mobil cihazlarda hızlı ve kolay bir şekilde indirilebildiği için, düzenli, temiz, basit web siteleri arama motorları tarafından tercih edilmektedir. Ürün tasarımı, bir web sitesini yavaşlatabilecek her şeyden daha azına sahip olmakla başarıyor. HTML, CSS, Javascript ve resimler, siteyi indirilecek verilerle meşgul etmemekte, kullanıcı için daha iyi bir deneyim haline getirmekte ve arama motorlarında öncelik vermektedir.

Bu basitlik, tek bir sayfa web sitesi için her tarayıcı cihazında harika görünecek ve otomatik olarak mobil cihazlara uygun bir site haline geldiğinden iki kat büyük olur. Oldukça basit olmak, daha kolay yönetilebileceği anlamına gelir. Sitede yapılan güncellemeler genellikle hızlı bir şekilde gerçekleştirilir çünkü değişmesi veya güncellenmesi gereken çok az şey vardır, bu da işletmenizin web sitenizle güncel kalmasının daha kolay olduğu anlamına gelir.

İşletmeler, sadece kullanım kolaylığından daha fazlası için pageless web sitelerini severler: aynı zamanda yüksek dönüşüm oranlarına sahip olma eğilimindedirler. Geleneksel bir hiyerarşik sitede, bir kullanıcının bir anahtar kelime aramasıyla yakalanması, sitenize giriş yapması ve ardından bir iletişim formu, sayfa veya telefon numarasına yönlendirilmesidir. Tek sayfa siteleriyle, kullanıcının dikkatini dağıtmadığı bir yer yoktur. Sayfanın her bir parçası onları bir dönüşüm noktasına yönlendirir, onlara daha fazla potansiyel müşteri ve daha fazla işletme kazandırır.

Tek sayfalık tasarım, web tasarımının geleceğinin üstesinden gelmeyecek olsa da, kesinlikle 2019'a damgasını vurmaya devam edecektir.

Video Arkaplanları
Minimalist, hızlı yükleme ve düz tasarım trendlerine rağmen, video arka planları 2019'a giden bir trend olarak hâlâ oldukça popüler. Bu sene hızın çok büyük bir faktör olduğunu düşünebilirsiniz. İlginç bir şekilde, video arka planlarının dönüşümleri artırdığı görülmüştür.


Videolar, metin veya resimlerden daha kolay olacak. Muhtemelen bu trendi son birkaç yıldır Facebook gibi sosyal medya platformlarında göreceksiniz. Video mesajları diğer yayın türlerine göre önceliklendirilir. Feed'inizde gezinirken, sesleri otomatik olarak oynatarak videoları izlemeyi bile kolaylaştırdı.

Bir kullanıcı sitenize geldiğinde ve arka planda bir video oynatıldığında, videoların dikkatini çekmesi nedeniyle videoyu izlemek için etrafta dolaşmaları muhtemeldir. Bir kullanıcı sitenizde ne kadar kalıyorsa, dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir. Bu, sırayla, site metrikte zamanınızı artırır ve sitenizdeki ortalama süreniz ne kadar yüksek olursa, SEO'nuz o kadar iyidir.

Videonun gücü kelimenin tam anlamıyla kelimelerle ifade edilemez - mesajınızı hızlı ve etkili bir şekilde iletir, başarmak için metnin paragraflarını alabilir. Video saniyeler içinde yapıyor. Bu, özellikle kullanıcılarınızın dikkatini çekecek kısa bir süre içinde açıklayan karmaşık bir mesajınız olduğunda kullanışlıdır.

Son olarak, bir web sitesinde bir video arka plan hakkında şık ve modern bir şey var. Video kısaysa, ses kapatılır ve güzel, yüksek kaliteli bir görünüme sahip olduğu sürece, video arka planı markanız için çok şey yapabilir.

Mikro Animasyonlar
Web tasarımında ince ancak fark edilir bir 2019 trendi mikro animasyonlardır. Mikro animasyonlar, web sitenize göz atarken kullanıcılarınıza sezgisel ve tatmin edici bir deneyim sunmanın güçlü bir yoludur. Bu, kullanıcının siteyi anlamasına yardımcı olan ve imlecin üzerine geldiğinde bir düğmenin rengini değiştirmek gibi bir öğeyi veya bir öğeyi tıklattığında veya bunları tıklattığında genişleyen bir menü gibi, kullanıcının siteyi anlamasına yardımcı olan küçük animasyonlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Hamburger.


Çoğu kullanıcı bu mikro animasyonları hem masaüstü hem de mobil tarama platformlarında her zaman deneyimliyor. Göz atmak o kadar yaygın ki, şimdi onları deneyimlemek daha şaşırtıcı. Bu animasyonlar, kullanıcının sitenizde ilerledikçe doğru işlemleri gerçekleştirdiğini bilmesine yardımcı olur. Formdaki gönder düğmesine basardınız mı? Tıkladığınızda renk değiştirdi. Sayfayı hızlı bir şekilde nasıl yeniliyorsunuz? Aşağı kaydırmak, yenileme işlemini doğru şekilde tetiklediğinizi bildiren bir çekme hareketi oluşturur.

Videolar gibi hareketli nesnelerin kullanıcı tutma ve dikkat konusunda nasıl yardımcı olduğunu hatırlayın. Bu hareketler, küçük animasyonlar olsalar da, kullanıcının dikkatini çekmeye ve bir sitede gezinirken onlar için zenginleştirilmiş bir deneyim oluşturmaya yardımcı olur. Buna karşılık, mikro animasyonların doğru kullanımı, bir web sayfasında görsel hiyerarşi yaratır, ziyaretçileri dönüşüm noktalarınıza yönlendirir ve daha sonra bunları doldurmak için ödüllendirir.

Bir mikro animasyonun, bir formda gönderme tıklaması için bir kullanıcıyı “ödüllendirebileceğini” düşünmek çok basit ya da aptalca görünebilir, ancak bu kadar çok formun kullanıldığı Captcha'yı düşünün. Şansınız varsa, tek yapmanız gereken onay kutusunu tıklatmaktır, ancak resim seçme veya sayı ve harf dizisi dizisi yazma işleminden geçmeniz gerekiyorsa, daire girdapını onay işaretine çevirmekten daha tatmin edici bir şey yoktur. . 2019 yaklaştıkça, mikro animasyonlar web tasarım sektöründe kalmak için burada.

Chatbotlar / Makine Öğrenimi
Son birkaç yıldır, botlarla etkileşim ve iletişim kurmak giderek daha normal hale geldi. Botlar veya sohbet botları, web sitelerinde ve dijital ortamdaki mikro etkileşimlerinde giderek daha yaygın hale geliyor. Mobil servis sağlayıcınızı aradığınız son sefer biriyle konuştuğunuz muhtemeldir.


İlk olarak 20 yıl öncesine kadar yayılmaya başladıklarında, bu botlar problemleri çözmeyi daha zorlaştırıyor gibi görünüyordu (komutlarınızı yüksek sesle, sert bir tonda telaffuz etmek için hatırlayın) ama yıllar geçtikçe daha da geliştikçe daha da akıllı hale geldiler. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi. Bunlar, arama çubuğuna yazmaya başladığınızda Google'ın otomatik olarak oluşturulmasına yardımcı olan şeydir. 
İşte bu yüzden Facebook bizi çok iyi tanıyor. Facebook'un neye benzediğimizi öğrenmesine yardımcı oldu ve kendimizi bir fotoğrafta etiketlemek isteyip istemediğimizi sorar. Ayrıca, konum verilerini kullanır ve okuma alışkanlıklarımızı öğrenir, böylece bizi “beğen” düğmesine basmamız için bize hangi reklamların, etkinliklerin ve bilgilerin gösterildiğini tam olarak bilir.

Chatbotlar ve makine öğrenimi, özellikle chatbots'ların doğasında bulunan otomatik yanıtlayıcı işlevselliği, kullanıcılarınızla sorunsuz bir şekilde etkileşime girip mükemmel müşteri hizmetleri sunmak için web siteleriyle kullanıcı etkileşimlerini geliştirmeye devam edecektir. Bu, potansiyel müşterilerinizle sağ ayağınız arasındaki ilişkiyi başlatırken, aynı zamanda satış ekibinizle eş zamanlı olarak bilgi toplamaya başlamadan önce bilgi toplamaya başlar.

2019'da, bu teknoloji mükemmel olmaya ve şirket web sitelerine dahil olmaya devam edecektir. Yakında, web etkileşimleri sorunsuz olacak. Müşterilerinizin, şirketinizle geçmişteki etkileşimlerini analiz ederek tam olarak neleri aradığını tam olarak bilen bir web sitesi hayal edin. Web üzerinden müşteri hizmetleri, bu yeni teknolojiler sayesinde her geçen gün daha hızlı ve verimli hale geliyor. Web tasarımınızda bunları görmezden gelmeyin.

Web Tasarımı 2019 - Minimalizm veya Dikkat Çeken Görseller
2019, web tasarımı için yılların Janus'una benzeyebilir: bir tarafta, bozuk ızgara düzenleri ve video arka planlarının cazip görsel zevkleri vardır. Diğer tarafta düz tasarım ve tek sayfa düzenlerinin güzel ama pratik ilkeleri vardır. Trendler değiştikçe, sektör de öyle. Bu eğilimlerin üstünde kalmak, web sitenizi taze, güzel ve dönüşümler oluşturmanıza yardımcı olur.

bu yazı alıtıdır : https://www.theedesign.com/blog/2018/web-design-trends-2019

 


Etiketler: